Skalníky na každou zahradu
Vysazením stálezelených skalníků na vaší zahradě si zajistíte celoroční ozdobu. Za skalníky se považují vysoké vzpřímené keře, malé keříky i keře plazivé. Jsou velice variabilní a mnoho jejich odrůd se dá docela snadno sehnat u zahradníka.
§ Skalníky jsou nenáročné na půdu, ale vyžadují slunečné nebo polo stinné místo.
§ Rozhodně se ale nehodí do natěsnaných skupin různorodých dřevin a ani do hustých záhonů, na kterých jsou vysazeny vysoké květiny.
§ Vhodnějším místem jsou vysoké traviny, které tak vkusně doplní.
Většinou vytvoří hustý porost a ušetří nám tak námahu při vytrhávání plevele.Pokud máme vysazené skalníky na příliš slunném místě, je vhodné je v předjaří ochránit textilií. Rozhodně jim neprospívá ani silný holomráz a budou potřebovat ochranu v podobě chvojí. Jestliže zlehka namrzly, není se čeho obávat. Tyto dřeviny rychle regenerují a opět získají svou ztracenou krásu.
– Skalníky nemusíme ani příliš kultivovat tím, že je budeme pravidelně seřezávat.
– Spíše je jen řezem usměrňujeme.
Pastva pro oči i pro ptáky
Tyto keříky se dají dobře využít do živých plotů. Tímto řešením prospějeme nejen sobě, ale i některým návštěvníkům naší zahrady.
§ Zatímco my se budeme kochat krásnými barevnými kvítky, mohou si někteří ptáci najít v hustých keřích útočiště a založit rodinu.
§ Na podzim se nám keříky odmění krásou svých plodů, které budou vítaným zpestřením jídelníčku našich ptačích hostů.
Některé druhy skalníků jsou opadavé – skalník lesklý. Některé jsou polo opadavé až stálezelené – skalník Watererův. Nízké keříky se hodí i jako hezká dekorace podél příjezdových cest nebo na okraje vodních ploch. Jestliže chceme vysadit skalník do koryt nebo jiných nádob, zvolíme neopadavý skalník Dammerův. Všechny tyto keříky mají jednu společnou vlastnost – zprvu rostou velice pomalu. Až se plně aklimatizují, určitě to doženou.