Můžeme mít sídlo firmy skutečně kdekoliv?
O tom, že každá firma musí mít zaregistrované své sídlo https://www.profisidla.cz/cs/nase-sluzby/poskytnuti-sidla-firmy/a-15/, a jeho adresu veřejně uvedenou, vědí asi všichni. Jen málokdo se však zajímá, jaké podmínky musí takové sídlo splňovat, a jaká jsou při jeho výběru omezení. To pak vede k překvapení mnoha začínajících podnikatelů, když zjistí, že jejich preferované místo zaregistrovat nemohou. I zde se totiž musí postupovat podle určitých pravidel.
Tím prvním a nejdůležitějším je, že se musí jednat o skutečnou adresu. To je ověřováno na katastrálním úřadě, kde musí být i doloženo, o jaký typ nemovitosti se jedná. Toto opatření je zavedeno proto, aby zabránilo nejrůznějších podvodů, kdy si někdo zaregistruje falešnou adresu a pak je ona firma v podstatě nezasažitelná. Je tedy jasné, že něco takového nemůže být legální.
Dále musí ona adresa být na území České republiky. Tento požadavek se může zdát samozřejmý, avšak jeho hlavním důvodem je prevence daňových úniků. Pokud by totiž firma sídlila v některém z daňových rájů, pak by Česká republika přišla o peníze z daní, což si nemůže dovolit. I dodržení tohoto pravidla je hlídáno.
Záleží také na typu nemovitosti. Nesmí jít o nezastavěný pozemek, ať už je určený ke stavbě či nikoliv. Musí jít o dům, ať už klasický kancelářský nebo rodinný, či byt. Také musí mít jasné číslo popisné, které je uvedeno v katastru nemovitostí. I zde jde hlavně o to předejít nejrůznějším podvodům.
V neposlední řadě je zde otázka vlastnictví. Ona nemovitost totiž musí být buď v osobním vlastnictví majitele firmy, nebo ji musí mít v pronájmu. Tento pronájem je nutné doložit nájemní smlouvou. Tak je zajištěno, že si nikdo nebude zakládat firmu na cizí adresu, kdy pak bude její obyvatel překvapen, proč mu přichází dopisy od úřadů.
Je tedy vidět, že výběr není tak volný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Přesto zde máme stále poměrně dost možností. Je pak na nás, pro kterou z nich se rozhodneme.